Който търси - намира!

Който има въпроси, намира отговорите.

Имали ли сте случаи, в които много силно искате да направите нещо, но действията ви не водят до желания резултат? Да давате най-доброто от себе си, да полагате огромно старание, но целта да ви убягва? В такива моменти човек започва да се пита –  какво бъркам, какво пропускам? Нека ви запознаем с начина, по който излиза от подобна ситуация един български предприемач.

Васил Чилев е родолюбив нашенец от Гоце Делчев, чиято мисия е да помогне на българските деца да намерят основателна причина да останат да работят и творят в страната ни, а не да бъдат икономически емигранти. Той е твърдо убеден, че това може да бъде постигнато чрез показване на потенциала за развитие на българските региони. Васил изготвя ясен план със стъпки, които да следва, участва в множество благотворителни, културни и предприемачески инициативи и активно организира фестивали и големи мероприятия, но в същото време сякаш не вижда достатъчен ефект от многобройните си действия и разбиране от хората. В даден момент дори изпитва съмнения дали изобщо е възможна тази мисия...

И точно когато човек се чуди дали ще успее, се появява нов лъч надежда. По препоръка от приятел той се запознава с дейността на „Тогедър България“ – издателство и академия, започва усилено да проучва практическата литература... и остава възхитен до ден днешен. „Тези подбрани книги е добре човек да ги чете, когато вече има въпроси, а не просто така, информативно. Във всички книги на „Тогедър Академия“ има много приложими отговори. Огромната полза е в конкретните знания, които предприемачът може да намери, запознавайки се с тези четива.“ 

Васил Чилев винаги е бил от търсещите хора. „Винаги съм бил четящ човек. Още от дете и като студент не ми е пречело да съчетавам четенето с подготовката за изпити. Може би повече от 30 години не си лягам, без да чета, просто не заспивам, ако не съм чел – може само една страница да успея, може и пет страници, но това е абсолютно задължително.“

Книгата, която основно подобрява ефективността на действията му за развиване на предприемаческа среда и задържане на младите хора в родината, е „Заблудата на предприемача“. В нея той намира отговора на въпроса КАК. „Започнах да чета тази книга от любопитство. Може малко високомерно да прозвучи, но се чудех каква ли заблуда има в тази книга, какво толкова е написано...“ Въпреки предубежденията, желанието да се подобрява постоянно е по-силно и Васил се доверява на поредното четиво, подбрано от „Тогедър Академия“. 

Кое е главното, което дава конкретна полза на българския предприемач? „Главното от тази книга, което взех за себе си, е, че трябва да имам система. За да има очакване за сходни резултати и повторяеми успехи, е нужно човек да прилага система. В тази книга има отговор на въпроса как човек да направи бизнес. Не е просто принципно обобщено, информацията не е от общ характер, а е конкретна и ясна.“

Вероятно ще е полезно да споделим какво точно е нужно, за да може човек да изгради успешен бизнес. „Това, което аз все още прилагам, е бизнесът ми да има система, да имам подготвени принципи за общуване с търговци, доставчици и персонал. Тези неща да са оформени и систематизирани – да ми помагат и на мен, самия предприемач, да са от полза дори и на човек без опит, нов работник, който, използвайки тези готови принципи, бързо да стане готов кадър. Това е едно от най-важните свойства на бизнеса – дa мога аз да си правя кадри. Опитните кадри са по-скъпоплатени. Когато аз си обуча кадри, системата ми генерира качествени резултати на по-ниска цена. Също така имам подобрение и в самото планиране. Вече знам как да получавам сходен резултат при срещи с клиенти, колко контакти е нужно да направя, за да постигна желания резултат, кога да са ми срещите, какво да кажа пред клиента. Тази конкретика е много прецизно подбрана в книгата, както и в другите издания на „Тогедър Академия“.

След прочитането на „Заблудата на предприемача“ е необходимо човек да си направи анализ сам на себе си. „След прочитането на тази книга е добре човек да определи какъв тип бизнесмен е – техник, мениджър или предприемач. За да бъде успешен, той трябва да изгради в себе си съчетание от тези три типа. За промяна и развитие основната движеща сила е желанието. След това човек трябва да приложи нещата – няма ли действия, няма резултат. Действията се следват от анализ, а след това отново действия – става като танц. Това е много интересно изкуство – правиш стъпка настрани, оглеждаш, виждаш и подобряваш, правиш друга стъпка и отново преценяваш.“

Вече се наблюдава и реален напредък в средата около Васил. „Стремя се с поведението и с опита си да карам хората, които са около мен, да правят всичко по правилния начин. По начин, по който всички успешни хора са го правили. Успехът не е да бачкаш като ненормален без цел и посока. Основните стъпки трябва да се подобряват продължително време, да се прилагат неуморно и аз със своя опит и практика показвам точно това.“ Резултатът винаги следва ефективните действия!

Именно във взаимното развитие и подкрепата между хората Васил Чилев от Гоце Делчев вижда начина за прогрес на цяла България. „Предприемачеството ме научи, че най-важно е умението да се научиш да помагаш на хората, да мислиш за тях, да харесваш своя клиент и да се стараеш заради него. Тази промяна, която предприемачеството направи у мен като човек и като бизнесмен, е нещото, което продължава да ме държи. Аз вече гледам на клиентите си като на приятели, старая се да ги подкрепям. Клиентът за мен не е човек, който прекрачва прага на офиса и престава да бъде клиент, когато го напусне. Аз мисля за най-доброто за моите клиенти, аз харесвам моите клиенти и се старая винаги да давам всичко от себе си. Тази магия ми е интересна в предприемачеството, това е нещото, което ме държи.“ 

Най-голямото и ценно наследство сме самите ние. Само влагайки усилия в днешния ден, можем да докажем на нас самите, че нашите деди не са проливали кръвта си напразно, като направим това място достойно за живот. Днешният ден е нашето бойно поле. Нека направим така, че нашите деца живеят по-добре тук и сега.

Споделете с приятелите си

Коментари

Има 0 коментара за статията

Напишете коментар

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД