Исторически парк уважи празника на Монголия

На събитието присъстваха мнозина представители на академичната общност в България и Румъния.

На 29 ноември в една от впечатляващите с уникална архитектура зали на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а именно „Яйцето“, Нейно Превъзходителство г-жа Саянаа Лхагвасурен – посланик на Република Монголия в България, организира събитие във връзка с тържественото отбелязване на 100 години от приемането на първата конституция на Монголия и провъзгласяването ѝ за независима република. Нейно Превъзходителство изпрати специална покана на управителя на Исторически парк – Боян Петков, за участие в празничното събитие.

Някак символично на територията на първото българско висше училище, въплъщение на многовековната културна и просветна традиция на българския народ, си дадоха среща културите на две държави с хилядолетна история.

Монголия е толкова далечна, че за нас изглежда като края на света. Тя заема част от сърцето на азиатския континент, географски голяма страна с богата човешка и естествена история и забележително ниска гъстота на населението. Културните ѝ забележителности включват будистки храмове и паметници на някои от големите исторически фигури. Също толкова вълнуващи са и физическите забележителности на Монголия – поразителни топографски особености в тази земя на пустини, степи и планински гори. По някакъв особен начин наследниците на легендарния пълководец Чингис хан са успели да асимилират в културата си древните шаманистки обичаи и живота на открито в юртите с отчетливи съветско-руски влияния, което ги е направило единствената неславянска нация, която използва кирилицата.

На събитието присъстваха мнозина представители на академичната общност в България и Румъния, голяма част от дипломатическия корпус в страната – посланици, консули, както и ценителите на монголската култура и културния обмен между държавите. Интересни презентации за историята и културното развитие на Монголия изнесоха проф. д-р Родика Поп от университета в Букурещ и Людмила Класанова – лектор в Софийския университет и университета в гр. Берген, Норвегия.

За особения колорит на събитието допринесе традиционна монголска певица, която удиви и възхити всички присъстващи с уникалната хармония на песните, изпълнявайки традиционните монголски т.нар. „дълги песни“ със специфичните дълги напеви, носители на уникална положителна енергия и неповторимо настроение.

Присъединете се към нашата общност в Telegram ТУК

Споделете с приятелите си

Коментари

Има 0 коментара за статията

Напишете коментар

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД