Пътят – труден в началото, но резултатен след време 

Пет години по-късно осъзнава, че няма нужда вече да работи на заплата – потоците му от пасивни доходи покриват разходите му, или другояче казано – постигнал е финансова независимост.

Животът е шарен. Има лесно и трудно, възход и падение, промяна в една или друга посока. Ние забелязваме външните й прояви, но трябва да си припомним, че всъщност тя винаги започва отвътре. Ето защо амбицията да се придвижим напред и нагоре в живота би трябвало да започне някъде между двете уши и зад гръдната кост. Единият случай касае промяна в нагласата, а другият – пребиваване във вярната емоция. И в двата случая обаче това е свързано с преодоляване на съпротивлението на старото, а пътят на новото често е трънлив. По правилния път за работа с финансите промяната често води до странни погледи, въпроси и крайни заключения от хората около нас.  Хората живеят живота си и харчат парите си според общоприетото за вярно, но рядко са щастливи от това, защото им липсва свобода. Новият човек извършва съвсем различни действия и следва съвсем различни стъпки. Ето защо често му е трудно да следва различен план, като изглежда в очите на хората като най-големия неудачник. Голяма е вероятността да се откаже... Оправдани ли са усилията? Нека да видим.

В този брой ви запознаваме със Стоян Шейретов – бивш компютърен специалист, който смело тръгва по различния път за работа с парите през 2011 г. Пет години по-късно осъзнава, че няма нужда вече да работи на заплата – потоците му от пасивни доходи покриват разходите му, или другояче казано – постигнал е финансова независимост. Нека проследим как е успял да извърви пътя през годините.

Началото винаги е трудно. В общество на съревноваване за повече притежания, в което уважението и признанието се измерват с придобивки, през първите години пътят на правилната работа с парите е особено труден. Това се дължи на чуждите очаквания и мнения, които може да разколебаят човек и да го върнат обратно в мрежата на рутината. „През първите 3-4 години в живота на инвестиращия и на харчещия човек има големи разлики. В този период харчещият човек изглежда много по-добре в очите на хората – сменя си колата, купува си по-хубави дрехи, позволява си телефон и аксесоари, докато инвестиращият човек живее скромно и ходи окъсан.“

И при Стоян промяната се провокира от книга. Една от най-важните книги, оказала влияние върху Стоян, е „Съседът милионер“. Тази книга затвърждава у него увереността, че се движи във вярната посока, а хората около него, които го намират за странен, просто имат желание да са по-високо на стълбицата в социалната йерархия. „Тази книга ми върна силата да не се отказвам, защото аз започнах да мисля и да действам по различен начин относно финансите, а всички покрай мен правеха точно обратното. Когато хората около теб карат хубави коли и ходят поне по веднъж на почивка през годината, а ти не го правиш, всички гледат с други очи на теб. Получих облекчение и се научих да разпознавам хората, да мога да се ориентирам по-добре в тълпата и да си давам сметка кой какъв е и на какъв се опитва да се прави.“ 

Способността да разпознаваме мотивите зад действията на хората помага да се ориентираме правилно чий пример и чии действия да следваме. По пътя към финансовата свобода тази преценка е важна с оглед на това, че може да загубим ценно време и енергия, правейки неща, които водят доникъде и в които няма смисъл. „В книгата е изложена статистика, която показва, че в САЩ стойността на автомобила на самосъздалите се милионери е около 3% от стойността на активите им. Знаейки това, ми стана много лесно да виждам хората в обществото, които парадират напразно с автомобила и придобивките си. По този начин започнах да осъзнавам, че хората със скъпи коли са реално по-бедни от мен.“

Хората доказано лесно се подвеждат по лъскавите и добре изглеждащи неща, като виждат себе си успели и често се поддават на изкушенията за бързи и лесни печалби. „Имам приятел, който отиде да живее в по-скъп квартал в София, понеже в средата му има богати хора. Като смени средата, си мислеше, че ще забогатее и той. Ако прочете първите три страници от книгата, ще разбере, че и авторът е тръгнал да търси богатите хора в богатите квартали и е установил, че тези хора не живеят там. Те живеят в нормална къща в квартал от средно ниво или малко над средното. Той също ми сподели, че още в началото на неговата кариера е решил да не си купува тази книга, защото от самото заглавие му е изникнала асоциация за бързи начини за забогатяване. Години по-късно той прочита „Съседът милионер“ и установява, че оценката му е била прибързана и е можел да си спести грешни решения, които са му стрували около 10 000 000 лева.“

Как се развиват нещата при Стоян към настоящия момент? „В живота си разбрах, че точно след 4-5 години ефектът от целенасочената работа е експоненциален и изведнъж резултатите на човек избухват.“ Той вижда какво е постигнал и осъзнава, че тези няколко години не са изгубени, защото са посветени на ефективна работа с финансите. „Това, което се промени за мен след прочитането на книгата „Съседът милионер“, е, че аз още по-целеустремено продължих да вървя по пътя си. Вече бях убеден в него и дадох още газ, за да постигна целите си и да стигна до края. Богатството е следствие на правилната работа с парите от самото начало.“

Както казахме, пътят на новото често е трънлив. Нещо повече – лесният път рядко е правилният път; в лъскавото рядко е скрита стойност. Постоянството и дисциплината на действие в съчетание с умереността в желанията неизменно извеждат човек на правилния път и до желания резултат. Независимо колко е трудно, ние трябва да не изпускаме от поглед своята по-далечна и важна цел, за да си вдъхваме нови сили постоянно и да не се отказваме. Това е единственият начин да постигнем мечтите си!

 

Споделете с приятелите си

Коментари

Има 0 коментара за статията

Напишете коментар

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД