Бързо-трудният или бавно-лесният път?

Деян Борисов е работник в завод в Свищов, който с помощта на подбраните четива на издателство „Тогедър Академи“ променя своя път и се радва на истинските ползи от четенето.

Вече нееднократно сме ви запознавали с успешни примери за хора, които избират правилния път за работа с парите си. На всеки човек му се иска да си позволява повече, да пазарува свободно, да използва нови и качествени вещи, да не се ограничава и да не гледа цифрите на етикетите на стоки и услуги. Това положение обаче се постига постепенно и не с еднократни усилия, а с изграждането на навици и правилна система за работа с парите. 

Отново бихме искали да ви споделим пример за човек, който с четене и практика е осъзнал разликата между бързо-трудния и бавно-лесния път. Деян Борисов е работник в завод в Свищов, който с помощта на подбраните четива на издателство „Тогедър Академи“ променя своя път и се радва на истинските ползи от четенето. Конкретната книга, която му съдейства за правилния избор, е „Парите или живота“ на Вики Робинс и Джо Домингес. „Подобрих си финансовото състояние, научих се как да си разпределям паричните потоци и съответно промених действията си относно придобивки в живота, които ми се искаше да получа веднага. Когато се задълбочих в правилната работа с парите, осъзнах ползата това да не се случва на момента. Само по този начин човек може да осъществи истинско натрупване, което макар и да не повишава харчовете в началото, води до повишаване на стандарта впоследствие.“

Бързо-трудният път се характеризира със задоволяване на желания и потребности на момента за кратък период, материални придобивки и емоционални покупки в началото, а впоследствие – постоянни трудности и липса на сигурност. „Когато започнах работа, започнах и да спестявам. Бях научен по този начин – да работя и спестявам до момента, в който придобия някаква вещ с тези натрупани средства. Дали ще е кола, обзавеждане или нов уред – все едно, парите изчезват. След това започвах да събирам за следващото нещо, само че при този начин на работа с парите аз нямах реално натрупване. В момента, в който тъкмо съм натрупал някакви средства, правя покупка на нещо по-голямо от възможностите ми за момента, което винаги съвпада с някаква аномалия – приходите падат и аз се чудя как да свържа двата края, защото съм взел и още нещо на изплащане. Тези падения се случваха често и аз всеки път се чудех защо и колко средства трябва да имам, за да мога да си позволявам такива екстри.“

Нашият читател от Свищов е работник в химическата промишленост, труди се в завод за преработка на дървесина и производство на целулоза. Неговата заплата е обвързана пряко с производителността на предприятието – получава фиксирана минимална заплата, а на база извършената работа се добавят бонуси и премии. Цената на целулозата се определя централно и когато настъпи финансова криза в света, цените на централните стокови борси падат. В подобни моменти дори и заводът да произвежда, той работи на загуба, което буквално означава – няма бонуси за работниците! „Тези големи амплитуди ме затрудняваха да стигна до ефективен начин да контролирам средствата си. Преди успявах да постигна лек напредък, но не можех да го затвърдя и да го запазя. В момента, в който имах спад в приходите, всичко рухваше. Аз съм фалирал, образно казано, три пъти. Книгата ми показа как въпреки тези спадове и върхове аз да изградя едно постоянно ниво на натрупване.“

За да направи човек нещо, което да промени живота му, има нужда да намери подходящата мотивация за себе си, което ще го изстреля на друга писта. Това може да бъде нещо съвсем тривиално, дори изненадващо дребно. За клиентите на „Тогедър България“ често това са препоръки от консултанти, чиято цел е да се постигне по-високо разбиране на процесите и работата с парите. „От 12 – 13-годишна възраст не бях хващал книга – дотогава четях по задължение от училище. След като се запознах с консултант на „Тогедър България“ и направих определени стъпки в посока инвестиране, аз всеки път исках повече информация за това как се движат нещата. Исках да вникна в процеса и да разбера как се осъществяват проектите и инвестициите, които бях задвижил. Отговорът на моя консултант винаги беше, че когато започна да чета книги, нещата ще се изяснят за мен. В крайна сметка реших да пробвам, започнах да чета книга след книга. Първата от тях беше именно „Парите или живота“. Исках да споделя на повече познати и колеги за успешните проекти, в които участвам, но при задаването на въпроси от тяхна страна изпитвах трудности да им отговарям. Оттогава си изградих навик да звъня на моя финансов консултант с въпрос, а той да ми отговаря с препоръка за книга.“

Бавно-лесният път, обратно на бързо-трудния, съдържа в себе си отлагане на резултатите за следващ етап, премерени действия и поемане на отговорност в началото, за да може с времето човек да натрупа стойност в активи и инвестиции, с които да си подсигури по-голяма свобода на избора в бъдеще. При Деян Борисов разликата в действията с парите вече е видима. „В момента влагам натрупаните средства веднага в инвестиции, придобивам активи, с които парите ми да работят за мен. Харченето ми е на същото ниво, каквото е било преди години. При основна заплата 600 лева преди няколко години и в момента при заплата около 2000 лева аз харча и живея по същия начин както преди години с по-ниската заплата. Това ми дава възможност разликата между заработените и изхарчените пари да използвам за закупуване на активи, с които да постигам истинско натрупване.“ Ето там се заражда и подхранва бъдещата свобода на избора, добавяме ние.

Важно за всеки човек е да взима правилните решения за бъдещето си в точния момент. Но това е близко до идеалното… Съдбата на Деян Борисов му е помогнала да попадне на загрижени за неговото бъдеще хора, които да му споделят градивна информация за вземане на подобни решения. Нека достигнем ниво, в което хората да не бързат да харчат и да придобиват нещата, които искат, а да си направят план и да имат целенасочени действия, които да ги изведат до заслужената награда, в желаната посока. Това е единственият начин за трайно натрупване и постигане на свободата да преследваш мечтите си!

Споделете с приятелите си

Коментари

Има 0 коментара за статията

Напишете коментар

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД